2η Νίκη 63-56 Υπερίωνα Αμαλιάδας στο Καράτουλα με Πύργο99

DSCN0661 - Αντίγραφο

Για την 3η αγωνιστική του περιφερειακού πρωταθλήματος μπάσκετ Α2 ΕΣΚΑΗ ,η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε του Πύργου99 με 63-56.

Ήταν ένα παιγνίδι ντέρμπι οποίο πήγε στην παράταση και ως συνήθως η ομάδα του Υπερίωνα πήρε την νίκη, εκεί που όταν φτάσει δεν το χάνει με τίποτα!

Το 1ο δεκάλεπτο ανήκε στον Υπερίωνα με το σκορ 9-12, ενώ η ομάδα του Πύργου99 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 23-19.

Το 3ο δεκάλεπτο ισορρόπησε λίγο το παιγνίδι ο Υπερίων και προηγήθηκε 35-37 και πάμε τώρα στη 4η περίοδος όπου το σκηνικό είχε σασπένς με τον Πύργο να προηγείται στο σκορ 50-48 (4.5 δεύτερα), όμως ο Μάρκου ακριβώς πριν τη λήξη της κόρνας αφού πήρε επιθετικό ριμπάουντ σούταρε και η μπάλα στο καλάθι, το παιγνίδι πήγε στην παράταση 50-50.

Η παράταση είχε τον Υπερίωνα να επιβάλει το παιγνίδι του, με φονιά του Πύργου τον έμπειρο Κακολύρη να πετυχαίνει 11 π. και πάλι η ομάδα της Αμαλιάδας να παίρνει το ροζ φύλο σε παράταση.

Τελικό σκορ Πύργος99-Υπερίων Αμαλιάδας 56-63

Δεκάλεπτα:09-12, 23-19, 35-37, 50-50, (παρ.)56-63