Νίκη του Κοροίβου επί του Στρατωνίου-Ήττα του Υπερίωνα…(αναλυτικά)

Νίκη του Κοροίβου επί του Στρατωνίου

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε σήμερα, επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο της Αμαλιάδας, του Στρατωνίου Χαλκιδικής με 97-90.
Ο Κόροιβος πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, παρά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο και επροηγείτο με 13 πόντους διαφορά (66-53), αλλά στο 27΄ η αναμέτρηση πήρε φωτιά.
Με 4/4 βολές από φάουλ οι φιλοξενούμενοι και τεχνική ποινή στον Αγαπιάδη, αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ένα τρίποντο του Κουντουρατζόγλου, η διαφορά μέιώθηκε στους 4 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Αμαλιάδας ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας κι έφτασε άνετα στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα είχαν: (21-18), (43-44), (68-64), (97-90)
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙ¨ΑΔΑΣ: Γκοντόπουλος 27 (5), Σακελλαράκης 11, Αγαπιάδης 13 (2), Γκέρος 9, Αντωνιάδης 14, Χατζόπουλος 20 (1), Νικολακόπουλος 3 (1), Δημάκος, Κλάδης.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΧΑΛΚΗΔΙΚΗΣ: Πιπιλιάρης 4, Πεγιάς, Τιλλ 4, Κουντουρατζόγλου 7, Κοκολιός 8 (1), Καλφόπουλος, Βασιλειάδης Γ. 20, Μπούλιας, Κιγμέτογλου 20 (2), Κοτζαγιάννης 7, Δασκαλόπουλος 20.

Ήττα για τον Υπερίωνα από το Ληξούρι

Την ήττα γνώρισε σήμερα ο Υπερίων, στο κλειστό γυμναστήριο Αμαλιάδας, από το Ληξούρι Κεφαλλονιάς με 57-50, στον εναρκτήριο αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑΗ, με συνέπεια να εγκαταλείπει την πρώτη θέση του βαθμολογικόύ πίνακα.
Ο Υπερίων, που αγωνίστηκε χωρίς τον Χαρίτο απέδωσε καλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης είχαν: (11-10), (20-21), (36-38), (50-57).