Νίκη του Αστέρα επί της Θύελλας Πατρών

Σ’ ένα μέτριο αγωνιστικά παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Αμαλιάδας ο Αστέρας επικράτησε με 1-0 της ουραγού Θύελλας Πατρών, κατακτώντας παράλληλα την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής.
Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έφθασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ, αλλά στο 37’ η ομάδα της Αμαλιάδας ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ.
Στο σημείο αυτό του αγώνα ο Γιάννης Παρασκευόπουλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της Θύελλα από το Καραχάλιο με τον διαιτητή της συνάντηση να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.
Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Θανάσης Αντωνόπουλος, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα της Θύελλας Παπαδόπουλο, δίνοντας το προβάδισμα για την ομάδα του Αστέρα.
Από κει και πέρα οι βυσσινόλευκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα κι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Δούλο στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Αστέρας ξεκίνησε δυναμικά, αλλά στα τελευταία λεπτά η Θύελλα αντεπιτέθηκε χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.
Η ομάδα της Αμαλιάδας έφτασε κοντά στο 2-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σουτ του Νούλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Τάσος Φερεκίδης): Αντωνόπουλος, Μπάλας (46’Μαγκαφάς – 84’ Αρουτίδης), Γκρίλλας, Ρούνης, Παναγιωτόπουλος, Νούλας, Παρασκευόπουλος Ι., Δούλος, Τριανταφύλλης, Αντωνόπουλος Αθ. (90’ Φερεκίδης), Παπαθεωδόρου.