Μόνος πρώτος ο Υπερίων Αμαλιάδας….

Ο Υπερίων μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 ΕΣΚΑ-Η, μετά την επικράτησή του στο ντέρμπι των πρωτοπόρων επί του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ Πάτρας με 79-69.
Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-17 και τέλειωσε το ημίχρονο με πέντε πόντους διαφορά (35-30).
Η υπεροχή του Υπερίωνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 54-50 στο 30΄.
Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο πάγκος του Υπερίωνα δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές στις οποίος όμως οι φιλοξενούμενοι ήσαν άστοχη και δεν κόστισαν στην ομάδα της Αμαλιάδας.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε και τους 13 πόντους και τελικά να λήγει ο αγώνας με 79-68.
Τα δεκάλεπτα είχαν: (22-17), (35-30), (54-50), (79-69).
ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Κίντος 2, Κολοτούρος, Ρουμάνι 17, Βασιλικιώτης 8(1), Τσαρδίκος, Χαρίτος 28(4), Τσιπολίτης 6, Νικολόπουλος 5, Σένα 4, Μητρόπουλος 9.
ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ/ΠΑΟΚ ΠΑΤΡΑΣ : Παντελίδης 4, Κρόκος 3 (1), Δουκάκης 14, Σιαμαντάς 4, Αναγνωστόπουλος 21, Κωσταγιαννακόπουλος 9, Ζυγάς 4, Παπαδόπουλος 8 (1).